Családi titkok és hatásuk

SOHA NE FELEDD EL! Amit elhallgatsz, azt ki kell találni, a fantáziára van bízva.
Ezeknek az elhallgatott fontos vagy kevésbé fontos tényeknek nemcsak a mi életünkre van hatással, hanem akár több generáció működésére is.
Nem beszélni valamiről, azt jelenti, hogy hiányzik egy információ, ami zavart okoz a családi rendszerben és ez gyakran a család szétbomlásához vezethet. Azt várják el a családban, hogy bizonyos dolgokkal szemben ne kérdezzünk. pl nagyapa öngyilkosságáról, és ha mégis megtörténik az érdeklődés, a család lemerevedik, a kapcsolatok ridegek lesznek. Különösen a gyerekeknek nem szabad kérdezni, amitől a gyerek elveszti bizalmát a szülőben.
Amikor egy gyermek megszületik és tanulja az érzelmek kifejezését, a kommunikációt, tanulja a világot, ezt elsősorban az anyán keresztül teszi. Az anya arckifejezése, mimikája, a testbeszéde, a hangjának színe adja meg az alapot a gyermekben lévő érzelmek későbbiekben való kifejezésének, átvéve az anya érzelmeit. Ugyanarra fog nézni, amerre a szülő. Ha titkot hordoz az anya, ez a étköznapi viselkedésében megjelenik. Milyen titkaink lehetnek?
A gyerek először a mimikát tanulja el a szülőtől, még nem tudja mi az érzelem mögötte. ezt fogja gyakorolni, átvéve az érzelmeit is. Ugyanarra fog nézni, amerre a szülő.

Hétköznapi titkaink – hogyan titkolózunk
Mindenekelőtt mondok néhány példát abból, amikor a hétköznapokban egy szűkebb környezetben titkolózunk:
– eljátszom a kedves, aranyos nőt, miközben dühös vagyok;
– nem fejezem ki az érzéseimet, nem válaszolok egyenesen vagy egyáltalán a kérdésekre;
– csúsztatok, elmismásolom a valóságot;
– amikor szőnyeg alá söpröm a dolgaimat;
– amikor nem mondom meg a valós árát a ruhámnak;
– légy őszinte velem – vajon elbírom-e az őszinteséget?
… és millió apró dolog, amiről nem is gondolnánk, hogy titoknak, titkolózásnak számít.

Ez az attitűd hosszú távon rombolja a bizalmat, a meghittséget, felszínessé teszi a kapcsolatokat. További következménye a gyermek szempontjából, hogy ha sokszor élünk ezekkel a viselkedési mintákkal, a gyermek, aki ebben a közegben nő fel, elkezd elfelejteni elmondani a dolgokat. Abban a családban, ahol a csúsztatás hétköznapi, a gyerek ezt a kommunikációs formát tovább viszi a saját életébe, munkahelyére, párkapcsolatba, ahol a másik fél azt érezheti folyton, hogy valamit eltitkolnak előle. Bizalmatlanság, féltékenység, zavarodottság az eredmény, és már kész is a párkapcsolati konfliktus.
A titkok hatására több generációnál is megjelenhet indokolatlanul egy mély, meg nem magyarázható szégyen, bűntudat, félelem, rettegés, fóbia, tanulási probléma, stb.

Mit szoktunk titkolni? A titok generációkon keresztül ívelhet, befolyásolva a leszármazottak életét.
–        örökbefogadás
–        származás
–        bármit, ami a szexualitással kapcsolódhat: titkolt gyermekáldás, titkolt apa, várandóság, abortusz, vetélés, erőszak, incestus, stb.
–        bármi, ami az agresszióval kapcsolatos: bántalmazás (elkövető és áldozat), gyilkosság, stb.
–        gyásszal kapcsolatos életeseményeket: öngyilkosság, vetélés, balesetben elhunyt családtag, bármilyen fájdalmas, fel nem dolgozott halál, stb.

Régi titkok, meg nem élt érzelmek
Gyász hiánya
George Sand (1804-1876, francia író) – eredeti nevén Aurore Dudevant – 4 éves volt, amikor egy lovas baleset következtében elveszítette édesapját, akinek a keresztneve Maurice volt. A nagymama (Maurice édesanyja) nem gyászolta meg fia halálát, rögtön kérte az unokája feletti gyámságot, amelyet meg is kapott. Ám nagyon hamar az asszony megbolondult. A kislánnyal aludt és Maurice-nak hívta, a halott fiával azonosította. Érdekesség, hogy a nagymama édesapját is Maurice-nak hívták, és az ő halála után sem gyászolt. Később, Aurore író lett, de férfiruhákban járt, pipázott és férfi álnéven jelentek meg az írásai. Amit ez a történet mutat, az a mód, ahogy az írónő az apja, nagyapja helyét átveszi a családi rendszerben. Ez a következménye, ha meg akarjuk úszni a gyászt.

Eltitkolt örökbefogadás
Abban a családban, ahol örökbe fogadtak valakit, de nem lehetett beszélni róla, a családi mezőben viszont jelen volt ez az esemény, a gyerek folyton a Rút kiskacsa meséjének felolvasását kérte.

Nemi erőszak, abúzus a családban
A titokban elkövetett erőszak, abúzus, amikor a tettnek nem volt következménye az elkövető számára, az áldozat részéről feldolgozása – és valljuk be, hogy 50-100 évvel ezelőtt nem sok esélye volt erre anyáinknak, nagyanyáinknak – a leszármazottak álmaiban, érzékelésében, szexualitásában megjelennek ennek nyomai. Akár szó szerint képeket láthatnak egy olyan eseményről, amely nem is az ő történetük.

Hogyan hat a felnövekvő gyerekre a Titok?
Amikor a szülő nagy erőkkel azon dolgozik, hogy egy titkot megőrizzen, folyamatos konfliktusban van bizonyos szavakkal, mimikákkal, furcsa, nem oda illő dolgokat mond, mint a fenti példában. Kerüli az általa tabuvá emelt dolgokat.
Pl- Kafer jelentése bogár, a leszármazott bogarakkal foglalkozik.

A fenti esetekben nem a gyerek telepátiájáról van szó, hanem arról, hogy a gyermek nagyon hamar megfigyeli a szülők viselkedését, megjegyzi, hogy melyek azok a témák, amikor megváltozik anya, apa arca, melyek azok a szavak, amelyek végét elharapják, elfordítják a fejüket, témát váltanak. Tudjuk azt is, hogy a kisgyerekek a meta- és testbeszédből tanulnak a legkisebb kortól.
A szülők mimikája mögötti érzelmek azok, amelyeket a gyerek a leghamarabb megtanul, átvesz, utánoz, anélkül, hogy értené miért teszi. A gyerek ugyanabba az irányba néz, amelybe a szülő és hozzá rendezi testét, lelkét, utánozza őt.
Pl. Nem is olyan rég, néhány évtizede, olyan egyszerű dolgokat övezett titok, mint a holdazás (menstruáció) illetve minden, ami a szexualitással kapcsolatos, miközben az élet alap pilléreiől beszélünk.

Minél inkább erőlködünk egy titkot eldugni, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy feltör valahol, mint egy gejzír. Nem biztos, hogy a mi életünkben, hanem a gyerekeink, unokáink életében is összeomolhat az az erős vár, amelyet e köré építettünk.
A valóság mindig felszabadít, ám tiszteletben kell tartanunk felmenőink titkait is, esete válogatja, nincs egy megoldása ezeknek a feladványoknak. Vannak titkok, amelyek nem tartoznak ránk.
A családi rendszerbe békét, egyensúlyt hoz, ha például egy kirekesztett (elfelejtett, eltűnt, nem elismert )személy, visszakerül a helyére.
Nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy egy elkövető és az áldozat összetartoznak, közös a sorsuk. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy nem tudhatjuk mi lett volna a helyénvaló az őseink életébe, ezzel szemben vállalhatjuk döntéseink felelősségét a mi életünkben.

Vállalhatjuk annak felelősségét, hogy mit kezdünk a saját titkainkkal.
Vállalom a saját felelősségemet, tiedet meghagyom neked.

“Titok” esettanulmányok

Cukorbetegség okát kerestük. Egy apa és a felesége, az anya eljöttek, megfejteni az inzulinos cukorbetegség okát, mert van egy  4-5 éves gyermekük és nem szeretnék továbbadni. Az állításban kiderült, hogy a nagypapa, aki a háború utáni időkben jegyző vagy valamilyen főben járó jogi személyiség volt a faluban egy másik ember élete árán mentette meg a családját. Az esetet nem tudta feldolgozni lelkileg, szeretet és a halál fogalma összekapcsolódott, érzelmeket nem igen mutatott többé, így nevelte a fiát, az pedig a fiát. A kliens érzelmekkel nem igazán tudott kapcsolódni egyéni konzultációban sem. A háttérben a szerethetetlenség dinamikája öröklődött.

Várandóság titokban
Előfordul, hogy egy nő titokban tartja várandóságát,oka lehet szégyen, félelem attól, hogy mit szól egy családtag vagy a világ, félelem szembenézni a  valósággal, összességében félelem szembenézni azzal, ami van. Következménye: a gyerek nem kívántnak érzi magát, nem érzi magát jól a bőrében, életében. Oldani!

Ikerterhességek
Sok ember nem is tudja, hogy ikertestvérrel indult a nagyvilágban. Álom egy fiatalembernél: megöl valakit, terápia során kiderül, hogy azt gondolta, az anyaméhben megölte ikertestvérét.

Abortusz
Több, mondhatni nagyon sok esetben előkerül az első eltitkolt abortusz témája, aminek a legszélesebb skálán mozgó következménye van a következő gyerekek számára. Ezek általában visszakövethető történetek, van kit megkérdezni, és bizony sok esetben az anya, aki bármilyen okból abortált (mert muszáj volt, mert szégyen volt a faluban, a városban, mert elvetélt, pedig akarta, stb.) nagyon megkönnyebbül, hogy beszélhet róla, holott lehet több évtizeden keresztül hordozta ennek terhét.
De van az én történetem is, most jut eszembe. 16 évesen volt egy abortuszom, ennek történetét megírtam, ha nem felejtem el, átküldöm a linket. Ceausescu idején, amikor börtön járt az abortuszért, illegális volt, mert a hírek szerint az állam nagyon nagy összegért adta el a placentát nyugatnak. Titokban kellett mindent csinálni, mert símán elítéltek volna évekre, mint több ezer nőt az országban. Nem beszéltünk róla többet édesanyámmal, csak akkor és ott. Gyermekeimnek később beszéltem, nyilván meg is kellett érjenek hozzá, de az igazi apropója az volt, hogy a fiam nem találta a helyét a világban, rengeteg vita, konfliktus volt közöttünk, és egyszer nagyon mélyen beszélgettünk, amikor elmondtam neki, hogy volt egy abortuszom előtte. Élő családállítást tartottunk és megkértem: mondja ki: Te vagy az első, én a második vagyok, de az elsőszülött. Sírtunk mind a ketten, nehéz volt, de megtörtént.

Gyász
Az elfojtott gyászra ezer esetem van. Ez nem kifejezett titok, de elhallgatott, elnyomott érzelem, olyan, amire már a gyászoló sem emlékszik egy idő után. Következménye, hogy a gyászoló motiválatlan, kerül élni, kedvetlen, esetleg diagnosztizált depressziós. Pl. első vőlegény meghalt balesetben, a menyasszony soha nem dolgozta fel, de nem is beszélt róla senkinek, később férjhez ment, gyerekeket szült, és a gyerekek egyike át akarja venni a gyász terhét szeretetből, hogy boldogabbnak lássa a szülőt.

4. generációban egy anya elveszti a 18 éves gyerekét, továbbadódik a “nem szabad élni” a női leszármazottaknak, az állító fia 18 évesen meghal autoimmun betegségben.

Másik. Egy férj nem dolgozta fel édesapja halálát, más családtagok helyett is gyászolt, mert ők nem tették. Kamasz volt,mikor ez történt. Megnősült és tizenakárhány év házasság után a feleség bevallotta, hogy évek óta szeretője van, Beszélgetésünk során kiderült, hogy a feleség mindig azt érezte, hárman vannak a kapcsolatban, a férj mintha sose lett volna benne a házasságba.

Molesztálás – esetek tömkelege
Állításból kiderül, hogy hatása három generációban jelen van. Következmény: autoimmun betegség, menzesz elmaradása harmincas éveinek elején, izületi betegségek

Származás letagadása – harmadik generációban
Magyarkanizsai (Vajdaság, Szerbia) vérengzésekben való bármilyen részvétel, mint áldozat vagy tehetetlen szemtanú leszármazottja. következmény pl. túlsúly lánynál, a férfiak gyűlölete, ezáltal párkapcsolati nehézségek, alkoholizmus.

További írásaim

Biztonságban vagy mellettem.

– Nagyon akartam veled találkozni.– Hogy született meg benned ez a vágy?– Nem is tudom, egyszer csak megjelentél a képzeletemben és folyton megjelent az

Engem arra tanítottak a női felmenőim…

Engem arra tanítottak a női felmenőim hogy vannak olyan tárgyak, amelyeket bárkivel megosztok, aztán olyan tárgyak, amelyeket kevés emberrel, olyanok, amelyeket csak

Scroll to Top

Iratkozz fel a hírlevelemre!